Aries Electronics, Inc. 24-35W000-11-RC
24-35W000-11-RC picture photo
Mfg. Part Number
24-35W000-11-RC
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors - Adapters
Brief Description
SOCKET ADAPT SOIC-W TO 24DIP 0.3
Datasheet Download
24-35W000-11-RC.pdf
Availability of 24-35W000-11-RC
QUANTITY
24-35W000-11-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 24-35W000-11-RC
Internal Part NumberEIS-24-35W000-11-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsCustom Correct-A-Chip® Adapters
Featured ProductCorrect-A-Chip® Adapters
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors - Adapters
SeriesCorrect-A-Chip® 35W000
Convert From (Adapter End)SOIC-W
Convert To (Adapter End)DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Pins24
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Mating-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Housing Material-
Board MaterialFR4 Epoxy Glass
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability Rating-
Features-
Current Rating-
Operating Temperature-
Contact Material - Mating-
Contact Material - PostBrass
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24-35W000-11-RC
Related Links24-35W0, 24-35W000-11-RC Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
24-35W000-11-RC Details Description
Related parts for 24-35W000-11-RC
RES SMD 107K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 132VWM 223.65VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Coax) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
STATIC DSSPTV FLX BTTL .010 TUBE datasheet.pdf
IC RETIMER 1.2-11.5G CDR 144BGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf