Grayhill, Inc. 24001-09S
24001-09S picture photo
Mfg. Part Number
24001-09S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP9T STEEL LUG
Datasheet Download
24001-09S.pdf
Availability of 24001-09S
QUANTITY
24001-09S Order Process
Ship out your order
Specifications of 24001-09S
Internal Part NumberEIS-24001-09S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series24
Number of Positions9
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP9T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length7.92mm
Angle of Throw36°
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel14.68mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque12 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24001-09S
Related Links2400, 24001-09S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
24001-09S Details Description
Related parts for 24001-09S
RES SMD 267K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 56SSOP datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY/VOLT OUT 24V datasheet.pdf
FUSE CLASS J INDI T/D 3.5A 600V datasheet.pdf
CAP ARRAY 22PF 50V NP0 0508 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT SMT NAIL datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 275VWM 445VC SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS INLINE PIN datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 15ppm 8pF 80 Ohm -10°C - 75°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Crystal 37.4000MHz 30ppm 9pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf