NMB Technologies Corp. 2406KL-04W-B50-L00
2406KL-04W-B50-L00 picture photo
Mfg. Part Number
2406KL-04W-B50-L00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
2406KL-04W-B50-L00.pdf
Availability of 2406KL-04W-B50-L00
QUANTITY
2406KL-04W-B50-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2406KL-04W-B50-L00
Internal Part NumberEIS-2406KL-04W-B50-L00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents2406KL UL Report
Fan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information2406KL-04W-B50-L00 Material
PCN Part NumberFan Motor Numbering System 13/Dec/2013
Standard Package150
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series2406KL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 15mm W
Air Flow18.3 CFM (0.518m³/min)
Static Pressure0.205 in H2O (51.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise34 dB
Power (Watts)1.92W
RPM4600 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.160A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2406KL-04W-B50-L00
Related Links2406KL-04, 2406KL-04W-B50-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2406KL-04W-B50-L00 Details Description
Related parts for 2406KL-04W-B50-L00
CONN JACK 20POS FEMALE CIRC datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN RF 12V SOT-343 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 8.2PF 50V 0805 datasheet.pdf
LED LIGHTING DESIGN KIT datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 8A ITO220AB datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL STRAIGHT 12' datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf