Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12D-187-C2-R0
ATS-12D-187-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12D-187-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-12D-187-C2-R0.pdf
Availability of ATS-12D-187-C2-R0
QUANTITY
ATS-12D-187-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12D-187-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12D-187-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.7°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12D-187-C2-R0
Related LinksATS-12D-, ATS-12D-187-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12D-187-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-12D-187-C2-R0
CONN HDR 6POS VERT KEY-XX 15GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 3MM RT ANG TIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.02A 96 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
DKFP COMPENSATED CHOKES 2A datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.3A 102 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 2KV Y5S RADIAL datasheet.pdf