NMB Technologies Corp. 2406KL-05W-B49-L00
2406KL-05W-B49-L00 picture photo
Mfg. Part Number
2406KL-05W-B49-L00
Brief Description
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
2406KL-05W-B49-L00.pdf
Availability of 2406KL-05W-B49-L00
QUANTITY
2406KL-05W-B49-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2406KL-05W-B49-L00
Internal Part NumberEIS-2406KL-05W-B49-L00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Fan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information2406KL-05W-B49-L00 Material
PCN Part NumberFan Motor Numbering System 13/Dec/2013
Standard Package150
Series2406KL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 15mm W
Air Flow15.9 CFM (0.450m³/min)
Static Pressure0.159 in H2O (39.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise31 dB
Power (Watts)1.68W
RPM4100 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.070A
Voltage Range10 ~ 27.6VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2406KL-05W-B49-L00
Related Links2406KL-05, 2406KL-05W-B49-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2406KL-05W-B49-L00 Details Description
Related parts for 2406KL-05W-B49-L00
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 21POS .23M datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 1A SMD datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT PNL MNT datasheet.pdf
CONN HDR 28POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 33MA 23 OHM SMD datasheet.pdf