NMB Technologies Corp. 2406KL-05W-B59-L50
2406KL-05W-B59-L50 picture photo
Mfg. Part Number
2406KL-05W-B59-L50
Brief Description
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
2406KL-05W-B59-L50.pdf
Availability of 2406KL-05W-B59-L50
QUANTITY
2406KL-05W-B59-L50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2406KL-05W-B59-L50
Internal Part NumberEIS-2406KL-05W-B59-L50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Fan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information2406KL-05W-B59-L50 Material
PCN Part NumberFan Motor Numbering System 13/Dec/2013
Standard Package150
Series2406KL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 15mm W
Air Flow18.3 CFM (0.518m³/min)
Static Pressure0.205 in H2O (51.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise34 dB
Power (Watts)2.40W
RPM4600 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.100A
Voltage Range10 ~ 27.6VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2406KL-05W-B59-L50
Related Links2406KL-05, 2406KL-05W-B59-L50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2406KL-05W-B59-L50 Details Description
Related parts for 2406KL-05W-B59-L50
IC INTEGRATED PC CARD 256-BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle LCEDI 40 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
VOLTAGE SENSOR 12VDC PLUG-IN datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 25mA 12-VQFN (2x2) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 12POS GOLD datasheet.pdf
MICRO 31C P 48" YEL JACKS NI datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 90D SOLID datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf