AVX Corporation TAP226K010CCS
TAP226K010CCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP226K010CCS
Brief Description
CAP TANT 22UF 10V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP226K010CCS.pdf
Availability of TAP226K010CCS
QUANTITY
TAP226K010CCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP226K010CCS
Internal Part NumberEIS-TAP226K010CCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.7 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP226K010CCS
Related LinksTAP226, TAP226K010CCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP226K010CCS Details Description
Related parts for TAP226K010CCS
CONN HEADER 6POS 3MM RT ANG GOLD datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
LIMIT SW ADJUST ROLLER LEVER datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/8"-6" YLLW/GREEN datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 4WLCSP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC VTM 48V 6A SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CELLULAR RTU: I/O CONCENTRATOR A datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 65UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf