NMB Technologies Corp. 2408NL-05W-B29-L00
2408NL-05W-B29-L00 picture photo
Mfg. Part Number
2408NL-05W-B29-L00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
2408NL-05W-B29-L00.pdf
Availability of 2408NL-05W-B29-L00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2408NL-05W-B29-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2408NL-05W-B29-L00
Internal Part NumberEIS-2408NL-05W-B29-L00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS Information2408NL-05W-B29-L00 Material
Standard Package140
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series2408NL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 20mm W
Air Flow13.0 CFM (0.368m³/min)
Static Pressure0.094 in H2O (23.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise25.5 dB
Power (Watts)0.96W
RPM3200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.040A
Voltage Range15 ~ 27.6VDC
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2408NL-05W-B29-L00
Related Links2408NL-05, 2408NL-05W-B29-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2408NL-05W-B29-L00 Details Description
Related parts for 2408NL-05W-B29-L00
IDC CABLE - MKS10K/MC10F/MPR10K datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
THYRISTOR 275V 250A SMB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 8A 240VAC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PFLEX SMT HDR W PEGS AU 6 POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR 5KA 347VAC datasheet.pdf