NMB Technologies Corp. 2408NL-05W-B50-L00
2408NL-05W-B50-L00 picture photo
Mfg. Part Number
2408NL-05W-B50-L00
Brief Description
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
2408NL-05W-B50-L00.pdf
Availability of 2408NL-05W-B50-L00
QUANTITY
2408NL-05W-B50-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2408NL-05W-B50-L00
Internal Part NumberEIS-2408NL-05W-B50-L00
RoHS Information2408NL-05W-B50-L00 Material
Series2408NL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 20mm W
Air Flow15.9 CFM (0.450m³/min)
Static Pressure0.133 in H2O (33.1 Pa)
Features-
Noise29 dB
Power (Watts)1.32W
RPM4000 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.055A
Voltage Range15 ~ 27.6VDC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2408NL-05W-B50-L00
Related Links2408NL-05, 2408NL-05W-B50-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2408NL-05W-B50-L00 Details Description
Related parts for 2408NL-05W-B50-L00
TRANS NPN 150V 1A SOT23-3 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4POS SLD CUP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5M OHM 1% 40W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 480W datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf