Pulse Electronics Corporation 241-3-120A10
241-3-120A10 picture photo
Mfg. Part Number
241-3-120A10
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 2.4VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
241-3-120A10.pdf
Availability of 241-3-120A10
QUANTITY
241-3-120A10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 241-3-120A10
Internal Part NumberEIS-241-3-120A10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package35
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesChassis-Tran
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)120V
Current - Output (Max)20mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Single
Center TapYes
Power - Max2.4 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension52.32mm L x 30.23mm W
Height - Seated (Max)26.92mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)241-3-120A10
Related Links241-3-, 241-3-120A10 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
241-3-120A10 Details Description
Related parts for 241-3-120A10
RES SMD 86.6OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 39 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOUSE OPTICAL AZURO WIRELESS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER PLATE GEMINI PANEL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
1200UF 63V 18X40 85C AXI datasheet.pdf