Bel Fuse Inc. 241-5-120L
241-5-120L picture photo
Mfg. Part Number
241-5-120L
Brief Description
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
241-5-120L.pdf
Availability of 241-5-120L
QUANTITY
241-5-120L Order Process
Ship out your order
Specifications of 241-5-120L
Internal Part NumberEIS-241-5-120L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package50
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesTwo-4-One™
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)120V
Current - Output (Max)100mA
Center TapYes
Power - Max12 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension71.40mm L x 36.30mm W
Height - Seated (Max)42.80mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)241-5-120L
Related Links241-5, 241-5-120L Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
241-5-120L Details Description
Related parts for 241-5-120L
RES 3.3K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM MED INLET 12A datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 1A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 17.325K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf