Pulse Electronics Corporation 241-5-20A24
241-5-20A24 picture photo
Mfg. Part Number
241-5-20A24
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
241-5-20A24.pdf
Availability of 241-5-20A24
QUANTITY
241-5-20A24 Order Process
Ship out your order
Specifications of 241-5-20A24
Internal Part NumberEIS-241-5-20A24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesChassis-Tran
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)20V
Current - Output (Max)600mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Single
Center TapYes
Power - Max12 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension71.37mm L x 41.40mm W
Height - Seated (Max)35.05mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)241-5-20A24
Related Links241-5, 241-5-20A24 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
241-5-20A24 Details Description
Related parts for 241-5-20A24
COMMON MODE CHOKE 220UH PC MT datasheet.pdf
FRAME PANEL .450" 3.16MM M SER datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SOT23-3 datasheet.pdf
BLADE TORXPLUS IP8 6.89" datasheet.pdf
VLC PROFESSIONAL DEV KIT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 100W datasheet.pdf
CONN FFC 24POS .5MM datasheet.pdf