Pulse Electronics Corporation 241-6-16A33
241-6-16A33 picture photo
Mfg. Part Number
241-6-16A33
Brief Description
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
241-6-16A33.pdf
Availability of 241-6-16A33
QUANTITY
241-6-16A33 Order Process
Ship out your order
Specifications of 241-6-16A33
Internal Part NumberEIS-241-6-16A33
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package27
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)16V
Current - Output (Max)2A
Center TapYes
Power - Max30 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension82.55mm L x 49.28mm W
Height - Seated (Max)42.93mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)241-6-16A33
Related Links241-6, 241-6-16A33 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
241-6-16A33 Details Description
Related parts for 241-6-16A33
CAP CER 100PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 201MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 374 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 62.208MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 980 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf