TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W25-61SD
DTS24W25-61SD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W25-61SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W25-61SD.pdf
Availability of DTS24W25-61SD
QUANTITY
DTS24W25-61SD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W25-61SD
Internal Part NumberEIS-DTS24W25-61SD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W25-61SD
Related LinksDTS24W, DTS24W25-61SD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W25-61SD Details Description
Related parts for DTS24W25-61SD
RES SMD 150 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BUZZER MAGNET 12V 22.5MM RADIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 3POS BLUE/RED datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 2.87KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 51.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf