Vishay/Dale RN60D2551FRSL
RN60D2551FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2551FRSL
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2551FRSL.pdf
Availability of RN60D2551FRSL
QUANTITY
RN60D2551FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2551FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D2551FRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2551FRSL
Related LinksRN60D2, RN60D2551FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2551FRSL Details Description
Related parts for RN60D2551FRSL
CONN TERM CRIMP PH 28-32AWG TIN datasheet.pdf
IC CODEC 24BIT ADC/DAC 64-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 330PF 5% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 690 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf