Nichicon UKL1V681MHD
UKL1V681MHD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1V681MHD
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UKL1V681MHD.pdf
Availability of UKL1V681MHD
QUANTITY
UKL1V681MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1V681MHD
Internal Part NumberEIS-UKL1V681MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current840mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1V681MHD
Related LinksUKL1V, UKL1V681MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1V681MHD Details Description
Related parts for UKL1V681MHD
Connector Receptacle, Bottom Entry 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN STRAIN RLF 10POS FOR GX4E datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 68POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 32pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf