| Internal Part Number | EIS-HR-4U-1000T | |
| MSDS Material Safety Datasheet | Nickel Metal Hydride Battery MSDS | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Battery Products | |
| Family | Batteries Rechargeable (Secondary) | |
| Series | TWICELL | |
| Battery Chemistry | Nickel Metal Hydride | |
| Battery Cell Size | AAA | |
| Voltage - Rated | 1.2V | |
| Capacity | 930mAh | |
| Size / Dimension | - | |
| Termination Style | Solder Tab | |
| Discharge Rate | 186mA | |
| Standard Charge Current | 100mA | |