Vishay/Dale RNC55J7342DSB14
RNC55J7342DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7342DSB14
Brief Description
RES 73.4K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7342DSB14.pdf
Availability of RNC55J7342DSB14
QUANTITY
RNC55J7342DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7342DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J7342DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)73.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7342DSB14
Related LinksRNC55J7, RNC55J7342DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7342DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J7342DSB14
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
MEMORY CARD MINISD 4GB datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.055GHZ 689TBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
ULTRAFIT VERT 30 AU PLATED NAT datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.68UF RADIAL datasheet.pdf