NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6806CX4/16P,315
LD6806CX4/16P,315 picture photo
Mfg. Part Number
LD6806CX4/16P,315
Brief Description
IC REG LDO 1.6V 0.2A 4WLCSP
Datasheet Download
LD6806CX4/16P,315.pdf
Availability of LD6806CX4/16P,315
QUANTITY
LD6806CX4/16P,315 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6806CX4/16P,315
Internal Part NumberEIS-LD6806CX4/16P,315
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package9,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.6V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.76x0.76)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6806CX4/16P,315
LD6806CX4/16P,315 Details Description
Related parts for LD6806CX4/16P,315
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 20.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SINGLE STR 25POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 150 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 2.15M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 250MA 4.1 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 1300UF 20% 150V FLATPCK datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf