Pulse Electronics Corporation 241-7-24A45
241-7-24A45 picture photo
Mfg. Part Number
241-7-24A45
Brief Description
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
241-7-24A45.pdf
Availability of 241-7-24A45
QUANTITY
241-7-24A45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 241-7-24A45
Internal Part NumberEIS-241-7-24A45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesChassis-Tran
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)24V
Current - Output (Max)2.4A
Center TapYes
Power - Max56 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension93.73mm L x 57.15mm W
Height - Seated (Max)45.97mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)241-7-24A45
Related Links241-7, 241-7-24A45 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
241-7-24A45 Details Description
Related parts for 241-7-24A45
CABLE 10COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONN IDC 68POS T/H TIN datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 61POS datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
WIRE DUCT SLOTTED datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
IC LED DRIVER 60V 150MA CC PDI12 datasheet.pdf