Amphenol Industrial PT06E-16-23PW(SR)
PT06E-16-23PW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-16-23PW(SR)
Brief Description
CONN PLUG 23POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06E-16-23PW(SR).pdf
Availability of PT06E-16-23PW(SR)
QUANTITY
PT06E-16-23PW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-16-23PW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06E-16-23PW(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-16-23PW(SR)
Related LinksPT06E-16, PT06E-16-23PW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-16-23PW(SR) Details Description
Related parts for PT06E-16-23PW(SR)
SOCKET ADAPT SOIC-W TO 24DIP 0.3 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT HV 8SOP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
CABLE HOUSING datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 6A datasheet.pdf