TE Connectivity Raychem Circuit Protection 2410SFV10.0FM/125-2
2410SFV10.0FM/125-2 picture photo
Mfg. Part Number
2410SFV10.0FM/125-2
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 10A 125VAC/VDC 2410
Datasheet Download
2410SFV10.0FM/125-2.pdf
Availability of 2410SFV10.0FM/125-2
QUANTITY
2410SFV10.0FM/125-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2410SFV10.0FM/125-2
Internal Part NumberEIS-2410SFV10.0FM/125-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product2410 Fast-Acting SMT Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series2410
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating10A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2410 (6125 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 50A DC
Melting I²t29.2
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.098" W x 0.085" H (6.10mm x 2.49mm x 2.16mm)
DC Cold Resistance0.0066 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2410SFV10.0FM/125-2
2410SFV10.0FM/125-2 Details Description
Related parts for 2410SFV10.0FM/125-2
LABEL TT WHT .5"X.44" datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V/7V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.21M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12 OLIVE datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 20POS DL BLACK datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf