Omron Automation & Safety R88M-K1K520T-B
R88M-K1K520T-B picture photo
Mfg. Part Number
R88M-K1K520T-B
Manufacturer
Product Category
Motors - AC, DC
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS BK 1.5KW 230V
Datasheet Download
R88M-K1K520T-B.pdf
Availability of R88M-K1K520T-B
QUANTITY
R88M-K1K520T-B Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-K1K520T-B
Internal Part NumberEIS-R88M-K1K520T-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyMotors - AC, DC
SeriesAccurax G5
TypeServo AC
Voltage - Rated230VAC
RPM2000 RPM
Diameter - Body5.12" (130.00mm)
Diameter - Shaft0.890" (22.60mm)
Length - Shaft and Bearing2.17" (55.00mm)
Mounting Hole Spacing6.50" (165.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder, Brake
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)1013.9 / 7160
Torque - Starting (oz-in / mNm)-
Torque - Stall (oz-in / mNm)-
Gear Reduction RatioNone
Voltage Range-
Power (Watts)1.5kW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-K1K520T-B
Related LinksR88M-K1, R88M-K1K520T-B Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-K1K520T-B Details Description
Related parts for R88M-K1K520T-B
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/16"X300' SPL BK datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKES datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11B OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 2.5KV RAD datasheet.pdf