TE Connectivity Raychem Circuit Protection 2410SFV3.50FM/125-2
2410SFV3.50FM/125-2 picture photo
Mfg. Part Number
2410SFV3.50FM/125-2
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC
Datasheet Download
2410SFV3.50FM/125-2.pdf
Availability of 2410SFV3.50FM/125-2
QUANTITY
2410SFV3.50FM/125-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2410SFV3.50FM/125-2
Internal Part NumberEIS-2410SFV3.50FM/125-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product2410 Fast-Acting SMT Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series2410
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating3.5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2410 (6125 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t2.5
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.098" W x 0.085" H (6.10mm x 2.49mm x 2.16mm)
DC Cold Resistance0.022 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2410SFV3.50FM/125-2
2410SFV3.50FM/125-2 Details Description
Related parts for 2410SFV3.50FM/125-2
RES SMD 0.025 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MOSFET RF N-CHAN NI-360 datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf