Vishay Semiconductor/Diodes Division 241NQ045R
241NQ045R picture photo
Mfg. Part Number
241NQ045R
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 45V 240A HALF-PAK
Datasheet Download
241NQ045R.pdf
Availability of 241NQ045R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
241NQ045R Order Process
Ship out your order
Specifications of 241NQ045R
Internal Part NumberEIS-241NQ045R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)240A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If690mV @ 240A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr20mA @ 45V
Capacitance @ Vr, F10300pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-67 HALF-PAK
Supplier Device PackageHALF-PAK
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)241NQ045R
Related Links241N, 241NQ045R Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
241NQ045R Details Description
Related parts for 241NQ045R
RES SMD 10.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 1KX9 25NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
GPS SMT PATCH ANTENNA 1575MHZ datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 22AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
OSC XO 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf