Vishay/Dale RNC50H1271FSR36
RNC50H1271FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1271FSR36
Brief Description
RES 1.27K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1271FSR36.pdf
Availability of RNC50H1271FSR36
QUANTITY
RNC50H1271FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1271FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H1271FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1271FSR36
Related LinksRNC50H1, RNC50H1271FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1271FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H1271FSR36
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - MSR20K/MC20G/MCG20K datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT SOFTSPAN16SSOP datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 24SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON X 1.9-2.65MM YEL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.100 30 POS datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 0603 datasheet.pdf