CTS Electronic Components 2425-003-X7R0-501Z
2425-003-X7R0-501Z picture photo
Mfg. Part Number
2425-003-X7R0-501Z
Manufacturer
Product Category
Feed Through Capacitors
Brief Description
FEED THRU CAP
Datasheet Download
2425-003-X7R0-501Z.pdf
Availability of 2425-003-X7R0-501Z
QUANTITY
2425-003-X7R0-501Z Order Process
Ship out your order
Specifications of 2425-003-X7R0-501Z
Internal Part NumberEIS-2425-003-X7R0-501Z
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Filters
FamilyFeed Through Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance500pF
Voltage200V
Current-
DC Resistance (DCR)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial, Bushing, 1 Turret Lead
Height (Max)-
Size / Dimension0.187" Dia x 0.359" L (4.75mm x 9.12mm)
Thread Size8-32
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2425-003-X7R0-501Z
Related Links2425-003-, 2425-003-X7R0-501Z Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
2425-003-X7R0-501Z Details Description
Related parts for 2425-003-X7R0-501Z
RES SMD 49.9OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC 4 TO-16 DECODER/DEMUX 24 DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMA datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 38POS SMD datasheet.pdf