Switchcraft Inc. 24281-31PG-300
24281-31PG-300 picture photo
Mfg. Part Number
24281-31PG-300
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 31POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
24281-31PG-300.pdf
Availability of 24281-31PG-300
QUANTITY
24281-31PG-300 Order Process
Ship out your order
Specifications of 24281-31PG-300
Internal Part NumberEIS-24281-31PG-300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMega-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut, Flange
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24281-31PG-300
Related Links24281-3, 24281-31PG-300 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
24281-31PG-300 Details Description
Related parts for 24281-31PG-300
IC SWITCH SPDT 6-TSSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 660MA 730 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
LED MINI BAYO T3 1/4 14V WHITE datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 550MA 650 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS INLINE PIN datasheet.pdf