Atmel ATMEGA168-15AZ
ATMEGA168-15AZ picture photo
Mfg. Part Number
ATMEGA168-15AZ
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP
Datasheet Download
ATMEGA168-15AZ.pdf
Availability of ATMEGA168-15AZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATMEGA168-15AZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ATMEGA168-15AZ
Internal Part NumberEIS-ATMEGA168-15AZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCU Product Line Introduction
megaAVR Introduction
Software Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLATMega48,88,168,164P,324P Devices 10/Sep/2013
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAutomotive, AEC-Q100, AVR® ATmega
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O23
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case32-TQFP
Supplier Device Package32-TQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATMEGA168-15AZ
Related LinksATMEGA1, ATMEGA168-15AZ Datasheet, Atmel Distributor
ATMEGA168-15AZ Details Description
Related parts for ATMEGA168-15AZ
FIXED IND 4.7UH 870MA 256 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 96 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN TERM HSG W/RAMP 16POS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
SGE88-2-1270-1000C datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf