Vishay/Dale RN55D2050FR36
RN55D2050FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2050FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 205 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2050FR36.pdf
Availability of RN55D2050FR36
QUANTITY
RN55D2050FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2050FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D2050FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2050FR36
Related LinksRN55D2, RN55D2050FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2050FR36 Details Description
Related parts for RN55D2050FR36
CONN THRU-PNL W/LTCH 11POS FL OG datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CARDEDGE 144POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A SC70-5 datasheet.pdf
OSC MEMS 12.352MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 10K OHM 4SIP datasheet.pdf
FERRITE CHIP 240 OHM 300MA 0603 datasheet.pdf
CABLE 6POS datasheet.pdf