Vishay/Dale RN55C5602FB14
RN55C5602FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5602FB14
Brief Description
RES 56K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5602FB14.pdf
Availability of RN55C5602FB14
QUANTITY
RN55C5602FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5602FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C5602FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5602FB14
Related LinksRN55C5, RN55C5602FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5602FB14 Details Description
Related parts for RN55C5602FB14
IDC CABLE - MKC34K/MC34G/MPK34K datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
IC TX LVDS SERDES 56TSSOP datasheet.pdf
PROGRAMMER MCU PICKIT 3 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 400 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG CNTRL FLYBACK PM datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf