Switchcraft Inc. 24291-31SG-300
24291-31SG-300 picture photo
Mfg. Part Number
24291-31SG-300
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 31POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
24291-31SG-300.pdf
Availability of 24291-31SG-300
QUANTITY
24291-31SG-300 Order Process
Ship out your order
Specifications of 24291-31SG-300
Internal Part NumberEIS-24291-31SG-300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMega-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut, Flange
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24291-31SG-300
Related Links24291-3, 24291-31SG-300 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
24291-31SG-300 Details Description
Related parts for 24291-31SG-300
CONN RING INSUL 12-10 AWG #8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 4POS STR THRO/HOLE datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 25.8VC DO204AC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 16MHZ 32TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf