Switchcraft Inc. 24292-31PG-3ES
24292-31PG-3ES picture photo
Mfg. Part Number
24292-31PG-3ES
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 31POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
24292-31PG-3ES.pdf
Availability of 24292-31PG-3ES
QUANTITY
24292-31PG-3ES Order Process
Ship out your order
Specifications of 24292-31PG-3ES
Internal Part NumberEIS-24292-31PG-3ES
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMega-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut, Flange
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24292-31PG-3ES
Related Links24292-3, 24292-31PG-3ES Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
24292-31PG-3ES Details Description
Related parts for 24292-31PG-3ES
SCHOTT, LIGHT SOURCE AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 280 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CLIP-IN FOOT 24POS BLACK datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X55MM 230VAC TERM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 380MA 340 MOHM SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 200MW SOD323 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf