| Internal Part Number | EIS-242PC250G | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | 240PC | |
| Pressure Type | Vented Gauge | |
| Operating Pressure | 250 PSI (1723.69 kPa) | |
| Output Type | Analog, Voltage | |
| Output | 1 V ~ 6 V | |
| Accuracy | ±0.5% | |
| Voltage - Supply | 7 V ~ 16 V | |
| Port Size | Male - 1/8" (3.18mm) NPT | |
| Port Style | Threaded | |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated | |
| Termination Style | Wire Leads | |
| Maximum Pressure | 500 PSI (3447.38 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |