Fairchild Semiconductor 74F240SCX
74F240SCX picture photo
Mfg. Part Number
74F240SCX
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC
Datasheet Download
74F240SCX.pdf
Availability of 74F240SCX
QUANTITY
74F240SCX Order Process
Ship out your order
Specifications of 74F240SCX
Internal Part NumberEIS-74F240SCX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74F
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low15mA, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74F240SCX
Related Links74F2, 74F240SCX Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74F240SCX Details Description
Related parts for 74F240SCX
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
CONN FERRULE REEL 20 AWG WHITE W datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
PLUG-INSIDE PLUNGER STND SPDT datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf