Daburn 2451/30RD-500
2451/30RD-500 picture photo
Mfg. Part Number
2451/30RD-500
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 300V 30AWG RED
Datasheet Download
2451/30RD-500.pdf
Availability of 2451/30RD-500
QUANTITY
2451/30RD-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2451/30RD-500
Internal Part NumberEIS-2451/30RD-500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series2451
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge30 AWG
Conductor Strand7/38
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.019" (0.50mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.0034" (0.086mm)
Length500' (152.44m)
Voltage300V
Operating Temperature-90°C ~ 250°C
Jacket ColorRed
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2451/30RD-500
Related Links2451/3, 2451/30RD-500 Datasheet, Daburn Distributor
2451/30RD-500 Details Description
Related parts for 2451/30RD-500
RES CAP BLEEDER 2.5K OHM 5% 10W datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 500V 1111 datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 20A AUTO LINK datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 55NS 48FBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 320MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RING,BACK-UP datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf