Daburn 2451/38RD-1000
2451/38RD-1000 picture photo
Mfg. Part Number
2451/38RD-1000
Brief Description
HOOK-UP STRND 300V 38AWG RED
Datasheet Download
2451/38RD-1000.pdf
Availability of 2451/38RD-1000
QUANTITY
2451/38RD-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2451/38RD-1000
Internal Part NumberEIS-2451/38RD-1000
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge38 AWG
Conductor Strand7/46
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.009" (0.22mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.0019" (0.048mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage300V
Operating Temperature-90°C ~ 250°C
Jacket ColorRed
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2451/38RD-1000
Related Links2451/38, 2451/38RD-1000 Datasheet, Daburn Distributor
2451/38RD-1000 Details Description
Related parts for 2451/38RD-1000
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES WIREWOUND 330 OHM 7W datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 130MA 2.7 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 34.97K OHM 1/5W 1506 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 2 28P100MM datasheet.pdf
PWRBLADE VERT HDR datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED CBL ASSY 0.50W WH/BK 4" WIRE datasheet.pdf