Sensata Technologies/Airpax 249-4-B-50-30-3-62-1
249-4-B-50-30-3-62-1 picture photo
Mfg. Part Number
249-4-B-50-30-3-62-1
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR 1A 120/240VAC
Datasheet Download
249-4-B-50-30-3-62-1.pdf
Availability of 249-4-B-50-30-3-62-1
QUANTITY
249-4-B-50-30-3-62-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 249-4-B-50-30-3-62-1
Internal Part NumberEIS-249-4-B-50-30-3-62-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series249
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating50A
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
Number of Poles4
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeDIN Rail
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)249-4-B-50-30-3-62-1
Related Links249-4-B-50, 249-4-B-50-30-3-62-1 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
249-4-B-50-30-3-62-1 Details Description
Related parts for 249-4-B-50-30-3-62-1
CONN JUNCTION SHELL 36POS 60DEG datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2A 101 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK FEED THRU 6.2MM datasheet.pdf
FMBC INPUT FILTER 10A datasheet.pdf
TYPE K 1300DEG F datasheet.pdf
IC OSC VCXO 400MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
ER 3C 3#16S SKT PLUG RTANG datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf