Microchip Technology 24AA1025-I/P
24AA1025-I/P picture photo
Mfg. Part Number
24AA1025-I/P
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 1MBIT 400KHZ 8DIP
Datasheet Download
24AA1025-I/P.pdf
Availability of 24AA1025-I/P
QUANTITY
24AA1025-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of 24AA1025-I/P
Internal Part NumberEIS-24AA1025-I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesI2C Serial EEPROM
PCN Design/Specification24AA1025/24LC1025/24FC1025 Datasheet Update 12/Aug/2013
PCN Assembly/Origin8L SOIJ Package/Plating 31/Jul/2013
Qualification Die Attach Film 28/Apr/2014
Assembly Site Transfer 16/Mar/2015
Assembly Site Add Rev 12/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size1M (128K x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24AA1025-I/P
Related Links24AA10, 24AA1025-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
24AA1025-I/P Details Description
Related parts for 24AA1025-I/P
IC REG LDO 12V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 21.5A 1.9 MOHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
11 ROW VERT PWR MOD SUPPORT TOOL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
POWER TOPLED datasheet.pdf
LED INDUS STAR WHITE 75CRI 114LM datasheet.pdf
USB-A RECEPT W/2M CORDSET TO USB datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5000K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
OSC SO 75.000MHZ LVTTL SMD datasheet.pdf