Microchip Technology 24AA512-I/ST14
24AA512-I/ST14 picture photo
Mfg. Part Number
24AA512-I/ST14
Brief Description
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 14TSSOP
Datasheet Download
24AA512-I/ST14.pdf
Availability of 24AA512-I/ST14
QUANTITY
24AA512-I/ST14 Order Process
Ship out your order
Specifications of 24AA512-I/ST14
Internal Part NumberEIS-24AA512-I/ST14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesI2C Serial EEPROM
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package96
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size512K (64K x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24AA512-I/ST14
Related Links24AA512, 24AA512-I/ST14 Datasheet, Microchip Technology Distributor
24AA512-I/ST14 Details Description
Related parts for 24AA512-I/ST14
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
HAN PNEUMATIC CONTACT MALE 3,0 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SL 5.08/02/90B 3.2SN BK datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 1411 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT SKT datasheet.pdf