Microchip Technology 24AA64T-E/OT
24AA64T-E/OT picture photo
Mfg. Part Number
24AA64T-E/OT
Brief Description
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ SOT23-5
Datasheet Download
24AA64T-E/OT.pdf
Availability of 24AA64T-E/OT
QUANTITY
24AA64T-E/OT Order Process
Ship out your order
Specifications of 24AA64T-E/OT
Internal Part NumberEIS-24AA64T-E/OT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size64K (8K x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24AA64T-E/OT
Related Links24AA64, 24AA64T-E/OT Datasheet, Microchip Technology Distributor
24AA64T-E/OT Details Description
Related parts for 24AA64T-E/OT
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 1.4A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
I/O MODULE 16 DIG 16 SS 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 18.5VWM 17VC TSLP2-17 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
KNIFE 4.70MM datasheet.pdf
CAP CER 9.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf