Bel Fuse Inc. 24IBX15-50-0G
24IBX15-50-0G picture photo
Mfg. Part Number
24IBX15-50-0G
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 50-160V 256W
Datasheet Download
24IBX15-50-0G.pdf
Availability of 24IBX15-50-0G
QUANTITY
24IBX15-50-0G Order Process
Ship out your order
Specifications of 24IBX15-50-0G
Internal Part NumberEIS-24IBX15-50-0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductIBX15 Series – Rugged Boost Converters
Standard Package6
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher IBX15
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)15.4V
Voltage - Input (Max)160V
Voltage - Output 150 ~ 160 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.6A
Power (Watts) - Manufacture Series-
Voltage - Isolation-
FeaturesOTP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case17-DIP Module (10 Leads)
Size / Dimension2.16" L x 2.15" W x 0.45" H (54.9mm x 54.7mm x 11.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24IBX15-50-0G
Related Links24IBX1, 24IBX15-50-0G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
24IBX15-50-0G Details Description
Related parts for 24IBX15-50-0G
EVALUATION MODULE FOR ADS1241M datasheet.pdf
SWITCH ROTARY HEX 16-POS SIDE 5V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.5K OHM 0804 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT DUAL 160MSPS 64VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES 45 OHM 1W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf