Bourns Inc. 3250L-1-100
3250L-1-100 picture photo
Mfg. Part Number
3250L-1-100
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 1W LEADS
Datasheet Download
3250L-1-100.pdf
Availability of 3250L-1-100
QUANTITY
3250L-1-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3250L-1-100
Internal Part NumberEIS-3250L-1-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3250 - Sealed
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.187" Face x 0.500" H (12.70mm x 4.75mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3250L-1-100
Related Links3250L, 3250L-1-100 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3250L-1-100 Details Description
Related parts for 3250L-1-100
IC FLASH 2MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
IC DVR HIGH SIDE QUAD PWRSO-12 datasheet.pdf
CAP POLYMER 15UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 3MM WTB VERT datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 1X30" A MED datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf