Microchip Technology 24LC024-I/STG
24LC024-I/STG picture photo
Mfg. Part Number
24LC024-I/STG
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP
Datasheet Download
24LC024-I/STG.pdf
Availability of 24LC024-I/STG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
24LC024-I/STG Order Process
Ship out your order
Specifications of 24LC024-I/STG
Internal Part NumberEIS-24LC024-I/STG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Memory Size2K (256 x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24LC024-I/STG
Related Links24LC02, 24LC024-I/STG Datasheet, Microchip Technology Distributor
24LC024-I/STG Details Description
Related parts for 24LC024-I/STG
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONTROL RLY CURRENT 24VDC .1-10A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
ENCODER DIGITAL CONT datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT1 ACCESSORY datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf