Microchip Technology 24LC024T-I/MC
24LC024T-I/MC picture photo
Mfg. Part Number
24LC024T-I/MC
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DFN
Datasheet Download
24LC024T-I/MC.pdf
Availability of 24LC024T-I/MC
QUANTITY
24LC024T-I/MC Order Process
Ship out your order
Specifications of 24LC024T-I/MC
Internal Part NumberEIS-24LC024T-I/MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesI2C Serial EEPROM
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 18/Feb/2015
Lead Frame Update 29/Jun/2015
PCN Assembly/OriginLead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size2K (256 x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24LC024T-I/MC
Related Links24LC02, 24LC024T-I/MC Datasheet, Microchip Technology Distributor
24LC024T-I/MC Details Description
Related parts for 24LC024T-I/MC
IC FPGA 160 I/O 208HQFP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 16V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48TSSOP datasheet.pdf
CABLE CLAMPS, 13/16" datasheet.pdf
IC DUAL HOT-SWAP CTRLR 16-QSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf