| Internal Part Number | EIS-24LC025/ST | |
| Product Training Modules | I2C Serial EEPROM | |
| PCN Assembly/Origin | Qualification Report Revsion 15/Oct/2014 | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 2K (256 x 8) | |
| Speed | 400kHz | |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial | |
| Voltage - Supply | 2.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | |