Microchip Technology 24LC1025T-I/SN
24LC1025T-I/SN picture photo
Mfg. Part Number
24LC1025T-I/SN
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 1MBIT 400KHZ 8SOIC
Datasheet Download
24LC1025T-I/SN.pdf
Availability of 24LC1025T-I/SN
QUANTITY
24LC1025T-I/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 24LC1025T-I/SN
Internal Part NumberEIS-24LC1025T-I/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification24AA1025/24LC1025/24FC1025 Datasheet Update 12/Aug/2013
PCN Assembly/Origin8L SOIJ Package/Plating 31/Jul/2013
Qualification Die Attach Film 28/Apr/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size1M (128K x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24LC1025T-I/SN
Related Links24LC102, 24LC1025T-I/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
24LC1025T-I/SN Details Description
Related parts for 24LC1025T-I/SN
BOX ALUM GRAY 8.99"L X 13.5"W datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A 6WLCSP datasheet.pdf
BOX ALUM UNPTD 12.99"L X 9.06"W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
IC FAN CTRLR 24SSOP datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS SNGL SMD datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf