Microchip Technology 24LC128T-E/MNY
24LC128T-E/MNY picture photo
Mfg. Part Number
24LC128T-E/MNY
Brief Description
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8TDFN
Datasheet Download
24LC128T-E/MNY.pdf
Availability of 24LC128T-E/MNY
QUANTITY
24LC128T-E/MNY Order Process
Ship out your order
Specifications of 24LC128T-E/MNY
Internal Part NumberEIS-24LC128T-E/MNY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 18/Feb/2015
PCN Assembly/Origin8L SOIJ Package/Plating 31/Jul/2013
24AA128/24FC128/24LC128 Add Fab Site Final 24/Nov/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package3,300
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size128K (16K x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-TDFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24LC128T-E/MNY
Related Links24LC128, 24LC128T-E/MNY Datasheet, Microchip Technology Distributor
24LC128T-E/MNY Details Description
Related parts for 24LC128T-E/MNY
CONN HEADER 13POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 8.8A 37 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 2A DO214AA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT W/ADC 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 15VOUT SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
HOOK-UP 10AWG GRN/YEL 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf