ITT Cannon, LLC CIR020R-24-28S-T89
CIR020R-24-28S-T89 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-24-28S-T89
Brief Description
CONN RCPT 24POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
CIR020R-24-28S-T89.pdf
Availability of CIR020R-24-28S-T89
QUANTITY
CIR020R-24-28S-T89 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-24-28S-T89
Internal Part NumberEIS-CIR020R-24-28S-T89
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Anodized Black Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-24-28S-T89
Related LinksCIR020R-2, CIR020R-24-28S-T89 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-24-28S-T89 Details Description
Related parts for CIR020R-24-28S-T89
IC MOSFET DVR QUAD AND 14CDIP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC SMA datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM10500SQ-0.1 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 430MA 240 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 72POS datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 15C BRD 300V datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf