Microchip Technology 24LC32AT-I/OT
24LC32AT-I/OT picture photo
Mfg. Part Number
24LC32AT-I/OT
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ SOT23-5
Datasheet Download
24LC32AT-I/OT.pdf
Availability of 24LC32AT-I/OT
QUANTITY
24LC32AT-I/OT Order Process
Ship out your order
Specifications of 24LC32AT-I/OT
Internal Part NumberEIS-24LC32AT-I/OT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/Origin8L SOIJ Package/Plating 31/Jul/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size32K (4K x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24LC32AT-I/OT
Related Links24LC32, 24LC32AT-I/OT Datasheet, Microchip Technology Distributor
24LC32AT-I/OT Details Description
Related parts for 24LC32AT-I/OT
RES SMD 12.1KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
IC LOW DRIVERS/REC ENABLE 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PIN 22-26AWG PHOS BRZ TIN datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 ALUMINUM 3MM datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf